Zaćma wikłająca co to jest?

Zaćma wikłająca
Uncategorized

Zaćma, zwana również kataraktą, w znacznej części dotyka osoby w starszym wieku, jednak w postaci wrodzonej, urazowej, czy wikłającej może dotykać ludzi w różnym wieku. Coraz powszechniejsze stają się zachorowania notowane wśród osób aktywnych zawodowo, a nawet nastolatków. Ich przyczyną są choroby zapalne i cukrzyca. Jest to bardzo niebezpieczny trend, który wskazuje na to, że zaćma w formie wikłającej staje się kolejną chorobą cywilizacyjną. Sprawdź, czym jest zaćma wikłającą oraz w jaki spsoób można ją leczyć – http://alfavision-zacma.pl/zacma-wiklajaca/.

Choroba, która przykrywa oczy mgłą

Początkowe objawy są niewidoczne i nieodczuwalne. Obraz jest mniej wyraźny, a oczy szybciej się męczą. Zwykle nieświadoma choroby osoba uważa, iż jest to wynik ogólnego przemęczenia organizmu. Niestety wraz z upływem czasu pogarsza się ostrość widzenia zarówno w bliskich, jak i w dalszych odległościach. Zaćma wikłająca co to jest? To choroba, której nie sposób skorygować żadnymi okularami. Kiedy lekarz zakłada nam kolejne szkła korekcyjne, a nam nie udaje się odczytać liter i liczb zachodzi podejrzenie zaćmy wikłającej. Pełną diagnozę umożliwia badanie soczewki pod specjalnym urządzeniem okulistycznym. Zaćma wikłająca wywołuje zmiany w percepcji kolorów. Z tego powodu osoba chora widzi zamglony obraz, w którym dominują barwy czerwieni i pomarańczy. Objawy zaćmy uzależnione są od umiejscowienia zmętnień w soczewce i mogą dotyczyć jednej lub dwóch soczewek. Niestety nieleczona prowadzi do całkowitej utraty wzroku.

Dlaczego zaćma wikłającą się pojawia?

Praca w warunkach szkodliwych, czy stały kontakt oczu z chemikaliami może doprowadzić do trwałego upośledzenia oka u osób w każdym wieku. Powróćmy jeszcze na chwilę do pytania: zaćma wikłająca co to jest?, by lepiej zrozumieć, dlaczego ona powstaje. Pamiętajmy, że to choroba, której przyczyną są stany zapalne oka, zwyrodnienie barwnika siatkówki, jaskra, odwarstwienie się siatkówki, a także różne przewlekłe choroby, czy przyjmowanie niektórych leków.

Soczewka kształtem przypomina dysk, który z obu stron jest wypukły. Dzięki takiej budowie oko skupia promienie świetlne dokładnie na siatkówce. W efekcie otrzymujemy ostry obraz. Sama soczewka zbudowana jest z torebki, wewnątrz której znajduje się jądro soczewki i otaczająca je kora. W zależności od tego, w którym miejscu umiejscowione jest zmętnienie, zaćma może obejmować torebkę, podtorebkę, korę albo jądro soczewki. Efekt olśnienia, szczególnie uciążliwy w słoneczne dni i przy prowadzeniu auta nocą jest charakterystyczny dla zaćmy wikłającej torebkowej i podtorebkowej. Z kolei zmętnienia jądra soczewki objawia się krótkowzrocznością. Osoba, która do tej pory nosiła „plusowe” okulary, zaczyna czytać bez okularów, ale za to nie widzi dobrze na odległość.

Współczesna okulistyka i nowoczesne metody leczenia zaćmy wikłającej

Jedyną skuteczną i znaną od lat metodą leczenia zaćmy jest leczenie chirurgiczne. Najnowocześniejszą i najczęściej wykorzystywaną metodą jest fakoemulsyfikacja. W trakcie zabiegu lekarz rozbija zmętniałą soczewkę ultradźwiękami i usuwa rozbitą masę z wnętrza torebki soczewki. Sama torebka zostaje na swoim miejscu, po to by w dalszej części zabiegu lekarz mógł wszczepić do niej sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Niewielkie cięcia od 1,5 do 3,6 mm zapewniają duże bezpieczeństwo w trakcie, jak i po zabiegu oraz przyśpieszają gojenie się oka. Inną metodą leczenia stosowaną w początkowym stadium choroby jest emulsyfikacja płynowa. W trakcie zbiegu soczewka jest rozbijana, a następnie wypłukiwana za pomocą sprężonego strumienia płynu.

Współczesna okulistyka pozwala łączyć obie metody, dzięki czemu zabieg jest jeszcze bardziej skuteczny i bezpieczny. Poszukując odpowiedzi na pytanie – zaćma wikłająca co to jest – można stwierdzić, iż jest to choroba, której skutki można całkowicie usunąć w trakcie małoinwazyjnego zabiegu. Stosowanie znieczulenia miejscowego i rozwój nowoczesnych technik operacyjnych pozwalają wykonywać zabieg w ciągu 20-30 minut. W większości przypadków pacjent już w następnym dniu po zabiegu odzyskuje pełne widzenie. Soczewki wewnątrzgałkowe wszczepiane w trakcie zabiegu zapewniają dobre widzenie do dali lub do bliży, a także redukują astygmatyzm. Lekarze wszczepiają również soczewki nowej generacji, tzw. multifokalne, które zapewniają dobre widzenie zarówno do dali, jak i do bliży.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Uncategorized
Wybierz odpowiedniego okulistę, by wyleczyć zaćmę. Postaw na zaćma operacja Gliwice

Czy powinniśmy obawiać się zaćmy? Czy dotknie ona każdego z nas? Zaćma jest postępującym mętnieniem soczewki i występuje u ponad 90% starszych ludzi. Jeszcze do niedawna zaćma była jedną z głównych przyczyn utraty wzroku przez osoby starsze, jednak teraz dobre kliniki okulistyczne radzą sobie z tym problemem już w piętnaście …

zaćma wikłająca
Uncategorized
Podejrzenie – zaćma wikłająca objawy

Choroby oczu bardzo często prowadzą do poważnych powikłań. Nie wolno ich bagatelizować, ponieważ znacznie utrudniają życie. Na szczęście (w nieszczęściu) narząd wzroku jest tak delikatny, że nawet najmniejszy dyskomfort w obrębie pola widzenia jest dla nas bardzo odczuwalny. To duży plus, ponieważ dzięki temu jesteśmy w stanie błyskawicznie odkryć, że …

zaćma operacja
Uncategorized
Czym jest i jak wygląda zaćma operacja?

Oko to narząd wzroku, który jest szczególnie narażony na schorzenia i pogorszenie zdolności wykonywania swojej pracy. Pogarszanie się wzroku i jakości widzenia jest naturalnym następstwem procesu starzenia się. Istnieją schorzenia oka, które pojawiają się wraz z upływem czasu, a przed, którymi nie jesteśmy w stanie się ochronić. Taką przypadłością jest …