Zaćma to nie problem tylko starszych osób

zaćma
Zdrowie

Powszechnie panuje opinia, że zaćma jest przypadłością, z którą borykają się tylko starsze osoby. Nic bardziej mylnego. Także młode osoby muszą liczyć się z tym, że ta choroba ich dotknie. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jakie są rodzaje zaćmy i jej objawy.

Nie tylko przypadłość starszych osób

Zaćma to choroba, której nie należy lekceważyć. Przekonało się o tym już wielu chorych, którzy z jej powodu utracili wzrok. Samo działanie katarakty, bo tak określa się też tą dolegliwość, prowadzi do zmętnienia soczewki oka, przez co nasz wzrok powoli się pogarsza. Dotyka ona głównie starszych osób, które ukończyły 60-ty rok życia. Jednak, wbrew pozorom, może ona również dotykać małe dzieci. Mówimy wtedy o tzw. zaćmie wrodzonej, która najczęściej uwarunkowana jest problemami genetycznymi. Ponadto kataraktę mogą też wywołać stany zapalne oka oraz choroby przewlekłe, w których poczet wlicza się cukrzycę – jedną z najpoważniejszych i najpopularniejszych dolegliwości na całym świecie. Wszelkie urazy oka lub głowy również mogą doprowadzić do powstania choroby. Mówimy wtedy o zaćmie pourazowej.

Jakie są objawy zaćmy?

Zaćma rozwija się bardzo powoli. Na początku pogarsza nam się nasze widzenie – obraz wydaje nam się zamglony, a oczy bardzo często się męczą. Wiele osób, w szczególności starszych, bierze to za oznakę albo wieku albo przepracowania, jeśli ich praca wymaga od nich siedzenia po kilka lub kilkanaście godzin przed komputerem. Z tego też powodu nie udają się do okulisty, a zaćma dalej się rozwija. Kolejnymi oznakami tej choroby są: koliste obwódki wokół światła, zmienienie się percepcji barw (głównie dominują kolory: czerwony i pomarańczowy), czy też gorsze widzenie po zmroku.

Krótki zabieg, który uratuje Ci wzrok

20 minut – tyle wystarczy, aby pozbyć się zaćmy. Dokładnie tyle minut trwa operacja katarakty. Dzięki rozwojowi technologii i medycyny usunięcie tej przypadłości w tak niedługim czasie jest możliwe. Na czym polega sam zabieg? Aby go przeprowadzić wykorzystuje się laser femtosekundowy. Za jego pomocą robi się niewielkie nacięcie, przez które za pomocą ultradźwięków niszczy się zmętniałą soczewkę, a następnie się ją usuwa. Potem chirurg umieszcza sztuczny odpowiednik i zakłada opatrunek. Nie potrzeba żadnych szwów, ponieważ rana sama się zasklepia. Sama operacja, dzięki znieczuleniu miejscowemu, jest bezbolesna dla pacjenta.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Zdrowie
Iniekcje doszklistkowe preparatem Eyla – dowiedz się więcej

Zwyrodnienie plamki żółtej może być związane z wiekiem, w skrócie przypadłość nazywa się AMD i jest uważana za chorobę społeczną. Niestety, jest to bardzo poważna choroba, która nieleczona może prowadzić nawet do ślepoty. Każdego roku chorują na nią miliony ludzi na całym świecie. Pierwsze objawy wydają się niegroźne, to trudności …

Dentysta z Bytomia
Zdrowie
Dentysta z Bytomia: szystko o piaskowaniu zębów

Marzą Ci się piękne zęby bez przebarwień? Jednak nie potrafisz ograniczyć ulubionej kawy lub herbaty? Stomatologia znalazła na to rozwiązanie. Jeśli dalej zastanawiasz się nad piaskowaniem, przeczytaj nasz tekst, w którym Dentysta z Bytomia pomoże Ci podjąć decyzję. http://www.blueklinik.pl/

Labioplastyka
Zdrowie
Labioplastyka – przebieg zabiegu i rekonwalescencja

W zyskującej coraz większą popularność medycynie estetycznej z pewnością wyróżniają się zabiegi ginekologii plastycznej, w tym labioplastyka, czyli chirurgiczna korekta warg sromowych. Z problemem nich nierzadko znacznego przerostu boryka się wiele kobiet, a problemy te wręcz uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie, w tym czerpanie pełnej przyjemności z życia seksualnego.