Zaćma – choroba, której nie wolno lekceważyć

Zaćma
Zdrowie

Co to jest zaćma? Czemu na nią chorujemy? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się paru przydatnych informacji na temat katarakty.

Co to jest zaćma?

Zaćma jest jedną z najbardziej popularnych chorób jeśli chodzi o schorzenia oczu. Spowodowana jest częściowym zmętnieniem soczewki. Przez to widzenie staje się nieostre. Prowadzi to do powolnego pogorszenia wzroku, a nawet do całkowitej ślepoty. Może ona być wrodzona lub nabyta. Zachorowalność nie zależy od wieku pacjenta. Plusem stanowczo jest łatwość rozpoznania zaćmy. Jest jedną z popularniejszych chorób, a co za tym idzie jedną z bardziej poznanych. Warto jednak wiedzieć jak szybko rozpoznać, że coś niepokojącego dzieje się z naszymi oczami. Przyśpieszy to rozpoczęcie prawidłowego leczenie oraz zwiększy prawdopodobieństwo pozbycia się wszystkich niedogodności. W kwestii zaćmy wrodzonej, jednym z najbardziej zauważalnych objawów jest uwidocznienie zmętnienia soczewki przez otwór źrenicy. Określa się to jako białą źrenicę. W przypadku zaćmy nabytej, niepokojące powinno być z pewnością nieostre widzenie, które postępuje. Jest to jednak dość częsty objaw także innych chorób, więc przy stawianiu diagnozy warto zapoznać się z innymi czynnikami. Bardzo niepokojące jest z pewnością przymglone widzenie oraz zaburzenie oceny odległości. Te symptomy praktycznie jednoznacznie wskazują na konkretną chorobę. Przy ocenie stanu pacjenta bardzo ważny jest dokładny wywiad oraz zebranie historii chorób.

Dlaczego chorujemy na zaćmę?

Na pogorszenie wzroku mogą mieć wpływ niektóre z przyjmowanych leków. Te wszystkie aspekty powinny być wzięte pod uwagę przy planowaniu leczenia. Najbardziej skuteczną metodą terapii jest wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej. Wymagane jest wtedy stosowanie okularów, jednak mimo to jest to najlepsza metoda leczenie zaćmy. Daje największą pewność, że efekty będą trwałe, a zaćma nie wróci. Decyzja o operacji powinna być podjęta przez okulistę dopiero po dokładnym zbadaniu. Przy lekkiej zaćmie skuteczne mogą okazać się mniej inwazyjne metody. Można wtedy spróbować leczenie farmaceutycznego. Leki dostępne na rynku obiecują ogromne efekty. Nie należy jednak ufać im w stu procentach. Ich działanie nie jest udowodnione.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Zdrowie
Iniekcje doszklistkowe preparatem Eyla – dowiedz się więcej

Zwyrodnienie plamki żółtej może być związane z wiekiem, w skrócie przypadłość nazywa się AMD i jest uważana za chorobę społeczną. Niestety, jest to bardzo poważna choroba, która nieleczona może prowadzić nawet do ślepoty. Każdego roku chorują na nią miliony ludzi na całym świecie. Pierwsze objawy wydają się niegroźne, to trudności …

Dentysta z Bytomia
Zdrowie
Dentysta z Bytomia: szystko o piaskowaniu zębów

Marzą Ci się piękne zęby bez przebarwień? Jednak nie potrafisz ograniczyć ulubionej kawy lub herbaty? Stomatologia znalazła na to rozwiązanie. Jeśli dalej zastanawiasz się nad piaskowaniem, przeczytaj nasz tekst, w którym Dentysta z Bytomia pomoże Ci podjąć decyzję. http://www.blueklinik.pl/

Labioplastyka
Zdrowie
Labioplastyka – przebieg zabiegu i rekonwalescencja

W zyskującej coraz większą popularność medycynie estetycznej z pewnością wyróżniają się zabiegi ginekologii plastycznej, w tym labioplastyka, czyli chirurgiczna korekta warg sromowych. Z problemem nich nierzadko znacznego przerostu boryka się wiele kobiet, a problemy te wręcz uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie, w tym czerpanie pełnej przyjemności z życia seksualnego.