Witrektomia ratunkiem dla naszej siatkówki

Zdrowie

Witrektomia przez wiele osób nazywana jest operacją ostatniej szansy i jest w tym określeniu wiele prawdy. Dzięki temu zabiegowi już duża ilość pacjentów odzyskała swój wzrok. Sprawdź, na czym poleca zabieg witrektomii i dla kogo jest on przeznaczony.

Co to jest witrektomia?

Witrektomia jest to zabieg mikrochirurgiczny, którego celem jest usunięcie ciała szklistego i zastąpienie go sztucznym odpowiednikiem. Ciało szkliste jest to galaretowata substancja znajdująca się w tylej części oka, a jej zadaniem jest chronienie siatkówki. Ponadto nadaje ona kształt gałce ocznej. Z kolei siatkówka jest to tkanka nerwowa, która posiada tylko jedną warstwę komórek wzrokowych. Jej ochrona jest bardzo ważna, ponieważ komórki wzrokowe nie posiadają zdolności regeneracji ani odtworzenia. Stan siatkówki jest zresztą bardzo ważną kwestią przy wykonywaniu zabiegu. Sama operacja, przy poważnych urazach siatkówki, nie leczy wzroku stu procentach. Jednak jej wykonanie jest bardzo ważne, ponieważ hamuje rozwój chorób siatkówki i daje pacjentom szansę na regenerację oka.

Wskazania

Witrektomia wskazywana jest wszystkim osobom, które mają problemy z siatkówką. Jeżeli chorujesz na odwarstwienie siatkówki, otwór plamki żółtej oka, czy borykasz się z krwotokami podsiatkówkowymi to ta operacja jest idealnym rozwiązaniem dla ciebie. Czasami zdarzają się również przypadki uszkodzenia siatkówki wskutek zrostów z ciałem szklistym. W tym wypadku witrektomia jest jedynym ratunkiem dla pacjenta. Sama operacja, jak już pisałam, polega na usunięciu ciała szklistego i zastąpienie go sztucznym odpowiednikiem. W zależności od stanu klinicznego oko wypełnia się jedną z trzech dostępnych substancji: specjalnym płynem, mieszaniną gazu SF6 lub C3F8 z powietrzem albo olejem silikonowym. Zarówno płyn, jak i mieszaniny gazu są substancjami, które wchłaniają się w oko, by następnie wymienić się na płyn produkowany przez oko. Z kolei olej silikonowy zastyga, dlatego po pewnym czasie trzeba zgłosić się na jeszcze jeden zabieg, tym razem usunięcia operacyjnie wypełniacza.

Rekonwalescencja

Proces rekonwalescencji trwa od 1-2 miesiąca. W tym czasie pacjent musi unikać wykonywania wysiłku fizycznego. W czasie gojenia się oka przez kilka pierwszych dni po zabiegu, mogą pojawiać się zaburzenia ostrości widzenia, a także uczucie ciała obcego pod powieką. Ponadto pacjent powinien zostać w stałym kontakcie ze swoim lekarzem oraz przestrzegać jego zaleceń, jak i regularnie brać przepisanie leki.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Zdrowie
Iniekcje doszklistkowe preparatem Eyla – dowiedz się więcej

Zwyrodnienie plamki żółtej może być związane z wiekiem, w skrócie przypadłość nazywa się AMD i jest uważana za chorobę społeczną. Niestety, jest to bardzo poważna choroba, która nieleczona może prowadzić nawet do ślepoty. Każdego roku chorują na nią miliony ludzi na całym świecie. Pierwsze objawy wydają się niegroźne, to trudności …

Dentysta z Bytomia
Zdrowie
Dentysta z Bytomia: szystko o piaskowaniu zębów

Marzą Ci się piękne zęby bez przebarwień? Jednak nie potrafisz ograniczyć ulubionej kawy lub herbaty? Stomatologia znalazła na to rozwiązanie. Jeśli dalej zastanawiasz się nad piaskowaniem, przeczytaj nasz tekst, w którym Dentysta z Bytomia pomoże Ci podjąć decyzję. http://www.blueklinik.pl/

Labioplastyka
Zdrowie
Labioplastyka – przebieg zabiegu i rekonwalescencja

W zyskującej coraz większą popularność medycynie estetycznej z pewnością wyróżniają się zabiegi ginekologii plastycznej, w tym labioplastyka, czyli chirurgiczna korekta warg sromowych. Z problemem nich nierzadko znacznego przerostu boryka się wiele kobiet, a problemy te wręcz uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie, w tym czerpanie pełnej przyjemności z życia seksualnego.