Sprzęt w służbie medycyny: stoły zabiegowe i inne urządzenia

stoły zabiegowe
Sprzęt Medyczny

Medycyna bez odpowiedniego sprzętu nie ma szans istnienia. Wiadomo to już od starożytności, dlatego ludzie dążą cały czas do udoskonalania wszystkich urządzeń, jakie pomagają w leczeniu pacjentów.

Trudne początki medycyny

Pierwsze kroki medycyny to właściwie również pierwsze kroki ludzkości. Pierwotnie każdy, kto uprawiał medycynę, czyli potrafił leczyć był uznawany za czarownika, w różnych czasach z kogoś dobrego lub wręcz przeciwnie za tego, kto sprzymierzył się ze złymi duchami i stąd czerpie swoją moc. Wtedy i tak zazwyczaj korzystano z jego pomocy, ale często potajemnie. Szamani, czarownicy, zielarki to osoby bez których dzisiejsza medycyna nie miałaby prawa zaistnieć. To dzięki nim możliwy był rozwój sztuki leczenia. Czasem poziom wiedzy, jaką posiadali dawni „lekarze” jest dla nas wręcz zaskakujący. Pozbawieni byli profesjonalnego sprzętu, takiego jak usg, stoły zabiegowe, czy nawet pulsometr, a pomimo tego potrafili przeprowadzać czasem bardzo skomplikowane zabiegi, jak chociażby trepanacja czaszki. W kulturach egipskiej i greckiej medycy byli wysoko cenieni. Przebywali oni nawet na dworach władców i byli bardzo szanowani. Niestety na początku, oczywiście lekarze nie wiedzieli bardzo wielu rzeczy, przez co wielu pacjentów zmarło, bądź ucierpiało w inny sposób. Problemem od zawsze były znieczulenia, konieczne do przeprowadzania niektórych zabiegów, a nie wiadomo było, w jaki sposób poradzić sobie z bólem.

Zmiany na lepsze

Jeszcze w poprzednich wiekach leczenie w niczym właściwie nie przypominało obecnego poziomu medycyny. Lekarze nie myli rąk, nie znano grup krwi, a znieczulenia nadal nie były powszechnie stosowane, a jeśli już je stosowano to raczej były to niebezpieczne lub uzależniające substancje. Stoły zabiegowe nie były fachowym sprzętem tylko stołami, na których nieraz później również stołowano się podczas posiłków, nikt nie zważał na jakąkolwiek higienę. Nowości medyczne nie były wystarczająco testowane, każdy wynalazek od razu wprowadzano do użycia, najwyżej później okazywało się, że jego skuteczność jest mocno wątpliwa. Medycyna, jaką dziś znamy tak naprawdę swoje początki ma dopiero po wojnie, czyli w latach pięćdziesiątych. Wtedy to zaczęto podchodzić w zupełnie inny sposób do pacjentów, leków i zabiegów. Chory ma zostać wyleczony, jak najskuteczniej i jak najszybciej, a przy okazji ma jak najmniej cierpieć. Leki muszą być przetestowane, powinny mieć , jak najmniej skutków ubocznych, działać szybko. Zabiegi z kolei muszą być przeprowadzone również z wysoką skutecznością, najlepiej, jeśli użyte są do tego najlepsze stoły zabiegowe i inny sprzęt wysokiej jakości.

Ze spokojem do lekarza

Dziś możemy już ze spokojem udac się do lekarza, możemy mieć pewność, że będzie on leczył nas w zgodzie z najnowszymi osiągnięciami nauki i pomoże nam, jak tylko będzie potrafił. Nie na wszystkie choroby znaleziono już rozwiązania, jednak z coraz większą ich liczbą potrafimy sobie poradzić.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

ciśnieniomierze
Sprzęt Medyczny
Dlaczego należy mierzyć ciśnienie w ciąży?

Zwykło się mawiać, że ciąża to nie choroba, jednak z pewnością jest to stan odmienny, podczas którego w organizmie kobiety zachodzi bardzo wiele zmian. Wiele pań z ich powodu jest narażonych na pojawienie się nadciśnienia tętniczego indukowanego ciążą. Stan ten zwany też gestozą jest bardzo niebezpieczny zarówno dla matki, jak …

lampa led wybielanie zębów
Sprzęt Medyczny
Lampa LED wybielanie zębów jeszcze nigdy nie było tak proste

Olśniewający uśmiech dodaje pewności siebie i pomaga w zjednywaniu ludzi. Stąd tak ważne jest, by zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Obecnie jest bardzo dużo możliwości, by wybielić swoje zęby. Wystarczy odwiedzić dobry gabinet kosmetyczny.