Podejrzenie – zaćma wikłająca objawy

zaćma wikłająca
Uncategorized

Choroby oczu bardzo często prowadzą do poważnych powikłań. Nie wolno ich bagatelizować, ponieważ znacznie utrudniają życie. Na szczęście (w nieszczęściu) narząd wzroku jest tak delikatny, że nawet najmniejszy dyskomfort w obrębie pola widzenia jest dla nas bardzo odczuwalny. To duży plus, ponieważ dzięki temu jesteśmy w stanie błyskawicznie odkryć, że coś nam dolega i udać się do dobrego okulisty po diagnozę i odpowiedni sposób leczenia. Sprawdź, jakie objawy ma zaćma wikłająca – http://alfavision-zacma.pl/zacma-wiklajaca/.

Czym jest zaćma?

Jedną z bardziej powszechnych chorób degeneracyjnych wzroku jest zaćma. Najczęściej atakuje ona osoby starsze. W tym przypadku jest ona wynikiem zmian biochemicznych jakie zachodzą w komórkach narządu wzroku. W wyniku tych zmian degeneracyjnych, soczewka oka mętnieje. W normalnych warunkach soczewka jest to płaski, idealnie przezroczysty krążek lekko wypukły umieszczony na gałce ocznej. Jego zadaniem jest ogniskowanie promieni świetlnych wpadających do oka. Soczewka skupia te promienie dzięki swojemu wypukłemu kształtowi, a następnie odwraca i pomniejsza obraz, by przekazać go w takiej postaci na siatkówkę. Z siatkówki obraz jest przekazywany do mózgu i odbierany już jako rzeczywisty i powiększony. Jak łatwo się domyślić, przezroczysta i idealnie gładka struktura jest bardzo łatwa do uszkodzenia, zarówno mechanicznego jak i wewnętrznego. Gdy zatem dochodzi do jakichkolwiek zmian degeneracyjnych w jej obrębie, przestaje ona spełniać swoje funkcje jak należy. Skutkuje to mętnieniem soczewki i pogarszaniem się jakości wzroku, aż do całkowitej ślepoty.

Zaćma starcza i zaćma wikłająca objawy

Objawy zaćmy w obu przypadkach są niemal identyczne. W przypadku jakim jest zaćma wikłająca objawy będą jednak wynikały bezpośrednio z urazów w obrębie gałki ocznych, których pacjent doznał w przeszłości. Urazy te mogą być na przykład mechaniczne. Jednak najczęściej przyczyną zaćmy wikłającej są przebyte stany zapalne oka, nowotwory gałki ocznej, odwarstwienie siatkówki, zaburzenia w krążeniu gałki ocznej i inne.

Objawy zaćmy nie są bolesne. Widać je jednak gołym okiem, ponieważ w normalnych warunkach źrenica oka jest głęboko czarna, szklista, zaś przy zaćmie – biaława i mętna. Poza tym chory odczuwać zaczyna stopniowe pogarszanie się wzroku. Pojawiają się zaburzenia kontrastu, nadwrażliwość na światło, podwójne jednooczne widzenie, krótkowzroczność lub nadwzroczność. W przypadku jakim jest zaćma wikłająca objawy są niemal identyczne. W każdym razie – wymagają one konsultacji lekarskiej.

Pacjenci po przebytych urazach

Osoby, które kiedykolwiek miały do czynienia u siebie z chorobami narządu wzroku, są o wiele bardziej wyczulone na wszelkie zmiany w polu widzenia oraz wszelki dyskomfort związany ze wzrokiem. Bardzo często tacy pacjenci są stałymi pacjentami poradni okulistycznych. Ich wzrok jest bowiem bardzo podatny na wszelkie urazy i osoby te dość często miewają różne choroby oczu, które wymagają regularnych konsultacji okulistycznych. Gdy pojawiają się zatem objawy jakie daje zaćma wikłająca objawy tej choroby przeważnie zostają bardzo szybko wykryte przez pacjenta i zdiagnozowanie tej choroby przez okulistę może być natychmiastowe.

A co robić, gdy zaobserwujemy u siebie pogorszenie widzenia? Przede wszystkim – bez paniki. Warto wpisać w wyszukiwarkę „zaćma wikłająca objawy”, by móc sprawdzić, czy rzeczywiście jesteśmy zagrożeni tą chorobą, i czy może ona nas dotyczyć. Zanim udamy się do okulisty, dobrze jest dokładnie przeanalizować wszelkie urazy gałki ocznej, z jakimi mogliśmy mieć do czynienia nawet wiele lat wstecz. Bowiem choroby takie jak zaćma wikłająca objawy często dają dopiero po latach. Sprawdźmy zatem swoją reakcję na światło, na to jak widzimy przy dobrym oświetleniu oraz po zmroku, co konkretnie dostrzegamy w pogorszonym widzeniu – czy to brak ostrości z bliska, czy z daleka, czy w całym polu widzenia, czy tylko w konkretnym obszarze, czy to rozmazywanie się obiektów. Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani na wizytę u okulisty. Wizyty tej nie wolno lekceważyć, bo zaćma wikłająca może znacząco pogorszyć nasz komfort życia.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Uncategorized
Wybierz odpowiedniego okulistę, by wyleczyć zaćmę. Postaw na zaćma operacja Gliwice

Czy powinniśmy obawiać się zaćmy? Czy dotknie ona każdego z nas? Zaćma jest postępującym mętnieniem soczewki i występuje u ponad 90% starszych ludzi. Jeszcze do niedawna zaćma była jedną z głównych przyczyn utraty wzroku przez osoby starsze, jednak teraz dobre kliniki okulistyczne radzą sobie z tym problemem już w piętnaście …

Zaćma wikłająca
Uncategorized
Zaćma wikłająca co to jest?

Zaćma, zwana również kataraktą, w znacznej części dotyka osoby w starszym wieku, jednak w postaci wrodzonej, urazowej, czy wikłającej może dotykać ludzi w różnym wieku. Coraz powszechniejsze stają się zachorowania notowane wśród osób aktywnych zawodowo, a nawet nastolatków. Ich przyczyną są choroby zapalne i cukrzyca. Jest to bardzo niebezpieczny trend, …

zaćma operacja
Uncategorized
Czym jest i jak wygląda zaćma operacja?

Oko to narząd wzroku, który jest szczególnie narażony na schorzenia i pogorszenie zdolności wykonywania swojej pracy. Pogarszanie się wzroku i jakości widzenia jest naturalnym następstwem procesu starzenia się. Istnieją schorzenia oka, które pojawiają się wraz z upływem czasu, a przed, którymi nie jesteśmy w stanie się ochronić. Taką przypadłością jest …