Okulista z Gliwic: Zmętnienia ciała szklistego nie należy lekceważyć

Okulistyka

Zmętnienie ciała szklistego objawia się głównie jako ruchome, ciemne punkciki, nitki, pasma bądź też gęste chmury przed oczami. Jest to dokuczliwa przypadłość, jednak nie jest tak groźna jak zaćma, czyli zmętnienie soczewki oka, ponieważ nie nosi ze sobą ryzyka utraty wzroku. Mimo wszystko nie powinniśmy mętów ciała szklistego lekceważyć.

Przyczyny powstawania mętów ciała szklistego

Zmętnienie ciała szklistego, potocznie nazywane mętami ciała szklistego, ma kilka przyczyn. Pierwszą i najbardziej popularną z nich jest proces starzenia się ciała szklistego oka, czyli galaretowatej substancji, która znajduje się w tylnej części naszego oka. Wraz z wiekiem substancja ta zaczyna się rozpływać, a wnętrze naszej gałki ocznej zaczyna zapełniać się odpadkami i złogami, które zakłócają drogę przechodzącej przez oko wiązce światła. W ten sposób zostaje rzucony cień na siatkówkę, co uwidacznia męty. Poza tym za problemy ze zmętnieniem odpowiadają procesy zwyrodnieniowe ciała szklistego. Są one odpowiedzialne za zmiany w strukturze włókien kolagenowych ciała szklistego. Ponadto męty mogą być skutkiem wylewu krwi, na co jesteśmy szczególnie narażeni w przypadkach powikłań cukrzycowych albo gdy zmagamy się z nadciśnieniem tętniczym, czy w wyniku urazu oka. Także problemy naszych oczu, takie jak stany zapalne, mogą wywołać pojawienie się mętów – informuje okulista z Gliwic.

Leczenie mętów

Większość mętów nie jest dla nas niebezpieczna i nie wymaga przez to leczenia. Bardzo często antidotum na tego typu dolegliwości jest przewrócenie oczami kilkakrotnie w górę i w dół bądź też na boki. Zwykle to wystarcza, by przemieścić złogi i rozwiązuje nasz problem. Czasami zdarzają się jednak przypadki, które wymagają od nas innych środków. Pierwszym z nich są krople do oczu, w których skład wchodzi jonek potasu, odpowiedzialny za wzmocnienie naszego widzenia. W niektórych przypadkach wymagana jest od nas interwencja specjalisty. W takiej sytuacji kontaktujemy się z lekarzem i wtedy rzetelny okulista Gliwice stwierdza, czy kwalifikujemy się do zabiegu witrektomii, czy też nie. Potocznie ten sposób leczenia jest nazywany operacją ostatniej szansy i polega on na wycięciu ciała szklistego, a następnie wypełnieniu luki sztucznym odpowiednikiem. Oczywiście, cały zabieg przeprowadzany jest przez chirurga, a pacjentowi jest podane znieczulenie, dzięki czemu nie musi obawiać się bólu. Dzięki temu zabiegowi męty znikają, a pacjent może cieszyć się w pełni zdrowym wzrokiem.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

usuwanie zaćmy
Okulistyka
Na czym polega laserowe usuwanie zaćmy?

Obecnie usuwanie zaćmy, dzięki technologii laserowej, jest proste i bezbolesne dla pacjenta. Jednak niewiele osób wie, że kiedyś ten zabieg był nie tylko skomplikowany, ale także bardzo drastyczny. Zobacz, na czym polega laserowe usunięcie katarakty i jak w dawnych czasach wyglądało leczenie tej przypadłości.

Okulistyka
Okulista Gliwice radzi: po czym poznać wady wzroku u dzieci?

Coraz więcej dzieci ma wady wzroku. Problemy występują już u 2-3-latkow. Po czym poznać, że dzieje się coś niepokojącego? Kiedy warto udać się do okulisty? Czy można podjąć jakieś środki profilaktyczne?