Okulista Gliwice radzi: po czym poznać wady wzroku u dzieci?

Okulistyka

Coraz więcej dzieci ma wady wzroku. Problemy występują już u 2-3-latkow. Po czym poznać, że dzieje się coś niepokojącego? Kiedy warto udać się do okulisty? Czy można podjąć jakieś środki profilaktyczne?

Kiedy dziecko mruży oczy…

Jest wiele symptomów, na które trzeba zwracać uwagę. Najpopularniejszym jest mrużenie lub pocieranie oczu przez dziecko, ale należy zwrócić uwagę również na inne objawy, jak np. częste zapalenie spojówek, zez i nawracające bóle głowy. Oczywiście nie muszą one świadczyć o wadzie wzroku, ale warto to sprawdzić. Zmiany można zauważyć już w samym zachowaniu. Jeśli dziecko zaczyna się za bardzo przybliżać do telewizora lub ekranu komputera, może to oznaczać, że niedowidzi. O problemach ze wzrokiem świadczą także nieudolne próby nauki czytania i pisania. O ile większość maluchów nie ma z tym problemów, to są dzieci, którym wychodzi to opornie. Przyczyną mogą być wady wzroku i problemy z rozróżnianiem liter. Wprawdzie badania oczu nie są obowiązkowe i nie wykonuje się ich podczas bilansów lekarskich, niemniej jednak warto udać się do specjalisty, jeśli tylko zauważymy coś niepokojącego. W pierwszej kolejności trzeba iść do lekarza pierwszego kontaktu, by otrzymać skierowanie, a potem zgłosić się do poradni specjalistycznej. Okulista Gliwice przeprowadzi bezbolesne badania i potwierdzi, czy wzrok dziecka rzeczywiście wymaga korekcji. Jeśli tak, prawdopodobnie zapisze okulary. Pocieszające jest to, że w młodym wieku wadę da się całkowicie usunąć. Oczywiście, jeśli będzie się stosowało do zaleceń lekarza.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak w każdym przypadku, tak i tu warto podjąć środki profilaktyczne. Przede wszystkim należy ograniczyć dzieciom dostęp do komputerów i tabletów. Te urządzenia bardzo psują wzrok. Oczywiście to tylko jeden ze sposobów. Faktem jest jednak, że dzieci mają tendencję do tego, by spędzać przed monitorem zdecydowanie za długo. Warto też zadbać o ruch fizyczny i ogólną kondycję. Jeśli będziemy sprawni, nasz organizm będzie w lepszej formie i rzadziej będą dopadać nas choroby. Oprócz tego musimy dbać o odpowiednią dietę. Szczególnie ważna jest witamina A, która występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak: wątroba, tran, masło, tłuste mleko, żółtko jaj. Chroni ona przed zaczerwienieniem i podrażaniem wzroku. Nie można też zapominać o tym, by okulista Gliwice przynajmniej raz do roku badał wzrok dziecka. To ważne, bo w młodym wieku wady mogą się bardzo szybko rozwijać.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Zdrowie
Iniekcje doszklistkowe preparatem Eyla – dowiedz się więcej

Zwyrodnienie plamki żółtej może być związane z wiekiem, w skrócie przypadłość nazywa się AMD i jest uważana za chorobę społeczną. Niestety, jest to bardzo poważna choroba, która nieleczona może prowadzić nawet do ślepoty. Każdego roku chorują na nią miliony ludzi na całym świecie. Pierwsze objawy wydają się niegroźne, to trudności …

Dentysta z Bytomia
Zdrowie
Dentysta z Bytomia: szystko o piaskowaniu zębów

Marzą Ci się piękne zęby bez przebarwień? Jednak nie potrafisz ograniczyć ulubionej kawy lub herbaty? Stomatologia znalazła na to rozwiązanie. Jeśli dalej zastanawiasz się nad piaskowaniem, przeczytaj nasz tekst, w którym Dentysta z Bytomia pomoże Ci podjąć decyzję. http://www.blueklinik.pl/

Labioplastyka
Zdrowie
Labioplastyka – przebieg zabiegu i rekonwalescencja

W zyskującej coraz większą popularność medycynie estetycznej z pewnością wyróżniają się zabiegi ginekologii plastycznej, w tym labioplastyka, czyli chirurgiczna korekta warg sromowych. Z problemem nich nierzadko znacznego przerostu boryka się wiele kobiet, a problemy te wręcz uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie, w tym czerpanie pełnej przyjemności z życia seksualnego.