Na czym polega laserowe usuwanie zaćmy?

usuwanie zaćmy
Okulistyka

Obecnie usuwanie zaćmy, dzięki technologii laserowej, jest proste i bezbolesne dla pacjenta. Jednak niewiele osób wie, że kiedyś ten zabieg był nie tylko skomplikowany, ale także bardzo drastyczny. Zobacz, na czym polega laserowe usunięcie katarakty i jak w dawnych czasach wyglądało leczenie tej przypadłości.

Usuwanie zaćmy w dawnych czasach

Zaćma jest przypadłością, z którą zmagają się ludzie praktycznie od zarania dziejów. Już w starożytności katarakta była znana medycynie i próbowano ją już wtedy leczyć. Jednak te sposoby były bardzo drastyczne. Jeden z pierwszych zabiegów polegał na wbiciu nożyka w bok głowy i zerwaniu więzadeł soczewki. Na szczęście, wraz z rozwojem nauk medycznych zaczęły zmieniać się metody usuwania katarakty. Jedną z najciekawszych i chyba najbardziej znanych technik stosował dr Tadeusz Krwawicz. Był to wybitny polski okulista, który opracował zabieg wykorzystywany w XX wieku. Operacja usunięcia zaćmy polegała na wyrwaniu soczewki wraz z okrywającą ją torebką na zewnątrz oka za pomocą przykładania bardzo oziębionego narzędzia. Z czasem metoda się zmieniła i zanim pojawiło się laserowe usuwanie zaćmy, zabieg polegał na wykonaniu dużego, niemal centymetrowego nacięcia rogówki, aby móc wyłuskać soczewkę na zewnątrz. Była to bardzo bezpieczny operacja, jednak wiązała się ona z długotrwałą rekonwalescencją, która potrafiła trwać nawet miesiącami.

Na czym polega laserowe usuwanie zaćmy?

Obecnie zabieg usuwania katarakty jest nie tylko bezbolesny, ale również bardzo prosty. Trwa on około 20 minut i nie wiążę się z żadnymi pooperacyjnymi powikłaniami. W takim razie na czym polega laserowe usuwanie zaćmy? Laserową operację zaćmy przeprowadza się przy zastosowaniu znieczulenia kroplowego, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Potem, przy pomocy lasera femtosekundowego, zostaje wykonane minimalne nacięcie w rogówce. Potem wprowadza się narzędzie do usuwania zmętniałej soczewki. Generuje ono fale ultradźwiękowe, które rozbijają chorą tkankę. Mają również one za zadanie odsysanie rozdrobnionej soczewki. Gdy zmętniała soczewka zostanie usunięta w tej miejsce wprowadza się nowy, syntetyczny odpowiednik. Takie operacje są przeprowadzane w całej Polsce, jednak coraz więcej polskich pacjentów decyduje się na usuwanie zaćmy poza granicami kraju, na przykład w Czechach. Ten stan rzeczy wynika z długich kolejek i odległych terminów oczekiwania, które niekorzystnie wpływają na stan zdrowia chorego.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Okulistyka
Okulista z Gliwic: Zmętnienia ciała szklistego nie należy lekceważyć

Zmętnienie ciała szklistego objawia się głównie jako ruchome, ciemne punkciki, nitki, pasma bądź też gęste chmury przed oczami. Jest to dokuczliwa przypadłość, jednak nie jest tak groźna jak zaćma, czyli zmętnienie soczewki oka, ponieważ nie nosi ze sobą ryzyka utraty wzroku. Mimo wszystko nie powinniśmy mętów ciała szklistego lekceważyć.

Okulistyka
Okulista Gliwice radzi: po czym poznać wady wzroku u dzieci?

Coraz więcej dzieci ma wady wzroku. Problemy występują już u 2-3-latkow. Po czym poznać, że dzieje się coś niepokojącego? Kiedy warto udać się do okulisty? Czy można podjąć jakieś środki profilaktyczne?