Czym jest i jak wygląda zaćma operacja?

zaćma operacja
Uncategorized

Oko to narząd wzroku, który jest szczególnie narażony na schorzenia i pogorszenie zdolności wykonywania swojej pracy. Pogarszanie się wzroku i jakości widzenia jest naturalnym następstwem procesu starzenia się. Istnieją schorzenia oka, które pojawiają się wraz z upływem czasu, a przed, którymi nie jesteśmy w stanie się ochronić. Taką przypadłością jest zaćma, która może być wywołana np. przebytą chorobą, ale w 90% zaistniałych przypadków jest po prostu efektem starzenia się. Nie istnieje żadna profilaktyka, która może uchronić oko przed tym schorzeniem, a kiedy już pojawi się zaćma operacja – http://alfamedycyna.pl/skoczow/szpital/oddzial-okulistyki/operacja-zacmy/ – będzie niezbędna.

Czym jest zaćma?

Zaćma to schorzenie oka, które powoduje znaczną utratę jakości widzenia, która stale postępuje, a nieleczona, w efekcie końcowym prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Zaćma, jak sama nazwa mówi objawia się zaciemnieniem obrazu, znaczną utratą ostrości, zamazaniem barw i przykryciem widoku tzw. mgłą. Uciążliwości te spowodowane są zmętnianiem struktury soczewki w wyniku zaburzonego procesu metabolizmu białka, który rzutuje na znaczne opóźnienie jego syntezy. Powoduje to zmniejszanie elastyczności struktury siatkówki i pogarszanie jej przejrzystości. W wyniku tego, soczewka nie jest w stanie przekazywać odpowiedniej ilości światła do siatkówki, co jest efektem zaciemnionego obrazu.

Postępy zaćmy – farmakologia?

Zaćma to choroba, której nie da się uleczyć. Zmiany, jakie pojawiają się w strukturze soczewki mają charakter nieuleczalny i postępowy. Istnieją środki farmakologiczne, które mogą spowalniać rozwój choroby. Nie są jednak w stanie jej zatrzymać, ani tym bardziej cofnąć zmian, jakie powstały w soczewce. Dlatego, jeżeli zaistnieje zaćma operacja jest niezbędnym i jedynym krokiem, który może przywrócić sprawność oka i ostrość oraz prawidłową jakość widzianego obrazu.

Przygotowanie do operacji

Zanim zostanie przeprowadzony specjalistyczny zabieg usunięcia zaćmy, pacjent zostaje poddany badaniom. Ich celem jest sprawdzenie ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej czy oszacowanie optycznej mocy sztucznej soczewki. Wszystkie badania są bezbolesne i bezinwazyjne. Są one niezbędne żeby chirurg mógł przeprowadzić skuteczny zabieg, gdyż tworzą pełen obraz sytuacji panującej w oku. Następnym krokiem jest znieczulenie oka, które będzie poddane zabiegowi. Nie należy obawiać się również i tego etapu. Nie będą wykonywane żadne zastrzyki, ani inne inwazyjne czynności. Znieczulenie jest miejscowe, a przeprowadza się je przy pomocy specjalnych kropli, które po prostu zapuszcza się do oka. Dzięki niemu, pacjent nie odczuwa bólu, ani dyskomfortu. W niektórych przypadkach może być wyczuwalny jedynie delikatny nacisk. Następnie, pacjent przygotowuje się do operacji w sali zabiegowej.

Zaćma operacja

Operacyjne leczenie zaćmy to jedyny możliwy sposób na usunięcie schorzenia i przywrócenie pełnej sprawności oka. Zabieg jest bezbolesny, bezpieczny i prosty, nie trwa dłużej jak 10-20 minut. Stosuje się znieczulenie miejscowe, więc pacjent cały czas pozostaje przytomny i świadomy, a podczas zabiegu może swobodnie rozmawiać z lekarzem. Celem operacji nie jest wyleczenie struktury zmętnionej soczewki. Jak zostało już wspomniane, niekorzystne zmiany, jakie zachodzą w jej obrębie są nieodwracalne i nieuleczalne. Zabieg polega na usunięciu soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną i w pełni sprawną. Istnieją dwa rodzaje zabiegu. Obydwa są proste i nie sprawiają bólu.

Operacja – Fakoemulsyfikacja

Najczęściej stosowanym rodzajem zabiegu usuwania zaćmy jest tzw. fakoemulsyfikacja. Polega ona na rozcięciu rogówki na długości ok. od dwóch, do trzech milimetrów, a następnie wprowadzeniu przez powstałe nacięcie sondy, która dociera do soczewki. Jej zadaniem jest całkowite rozbicie jej struktury. Dokonuje ona tego przy pomocy ultradźwięków. Następnym krokiem jest wyssanie rozbitej soczewki. Teraz zadaniem lekarza będzie umiejscowienie nowej soczewki, którego dokonuje się przez ten sam otwór. Wprowadzana sztuczna soczewka jest zwinięta, rozprostowuje się i dopasowuje swój kształt samodzielnie w momencie dotarcia na swoje miejsce docelowe. Kiedy lekarz umieści nową soczewkę, zabieg jest skończony.

Operacja – Emulsyfikacja płynowa

To druga możliwość przeprowadzenia zabiegu pozbycia się zaćmy. Przebieg tej operacji jest bardzo podobny, jak w przypadku fakoemulsyfikacji. Różnica zachodzi tylko w jednym miejscu. Fakoemulsyfikacja do rozbicia struktury soczewki wykorzystuje ultradźwięki, emulsyfikacja płynowa zaś sprężonego płynu. Obydwa zabiegi są bezbolesne, skuteczne i bezpieczne. Po ich zakończeniu nie zachodzi potrzeba założenia szwów. Nacięcie zamyka się samo pod wpływem działania ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Efekty operacji

Efekty operacji odczuwalne są niemal natychmiast po zakończonym zabiegu. Na pacjencie nie ciążą żadne dodatkowe czynności. Należy jedynie zjawić się na wizytę kontrolną u lekarza następnego dnia, nosić przez kilka dni opatrunek i unikać wysiłku fizycznego przez jakieś 2-3 tygodnie. Może on bowiem zwiększyć ciśnienie w oku.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Uncategorized
Wybierz odpowiedniego okulistę, by wyleczyć zaćmę. Postaw na zaćma operacja Gliwice

Czy powinniśmy obawiać się zaćmy? Czy dotknie ona każdego z nas? Zaćma jest postępującym mętnieniem soczewki i występuje u ponad 90% starszych ludzi. Jeszcze do niedawna zaćma była jedną z głównych przyczyn utraty wzroku przez osoby starsze, jednak teraz dobre kliniki okulistyczne radzą sobie z tym problemem już w piętnaście …

zaćma wikłająca
Uncategorized
Podejrzenie – zaćma wikłająca objawy

Choroby oczu bardzo często prowadzą do poważnych powikłań. Nie wolno ich bagatelizować, ponieważ znacznie utrudniają życie. Na szczęście (w nieszczęściu) narząd wzroku jest tak delikatny, że nawet najmniejszy dyskomfort w obrębie pola widzenia jest dla nas bardzo odczuwalny. To duży plus, ponieważ dzięki temu jesteśmy w stanie błyskawicznie odkryć, że …

Zaćma wikłająca
Uncategorized
Zaćma wikłająca co to jest?

Zaćma, zwana również kataraktą, w znacznej części dotyka osoby w starszym wieku, jednak w postaci wrodzonej, urazowej, czy wikłającej może dotykać ludzi w różnym wieku. Coraz powszechniejsze stają się zachorowania notowane wśród osób aktywnych zawodowo, a nawet nastolatków. Ich przyczyną są choroby zapalne i cukrzyca. Jest to bardzo niebezpieczny trend, …