Chirurgia stomatologiczna Kraków: ekstrakcja zęba to ostateczność

chirurgia stomatologiczna
Zdrowie

Stomatologia to dziedzina medycyny, która rozwija się w zastraszającym tempie. Nowe rozwiązania pozwalają na skuteczne, a co ważniejsze, mało inwazyjne leczenie. Dzięki temu strach przed dentystą jest znacznie mniejszy. Coraz więcej osób dba również o odpowiednią profilaktykę.

Wykonuj regularne przeglądy

Żeby jak najdłużej utrzymać zęby w dobrym stanie, trzeba zadbać szczególnie o profilaktykę. Stosowanie dobrych past, a także systematyczne wizyty kontrolne pozwalają na uzyskanie zdrowego uśmiechu. Ważne jest, by nie zaniedbywać tych spraw. Drobny ubytek w zębie nie jest aż tak bolesny i bez większej ingerencji możemy go wyeliminować. Trzeba tyko zająć się tym jak najwcześniej. Im później zdecydujemy się na wizytę u dentysty, tym większa będzie wada do usunięcia. Co gorsza – leczenie zęba nie zakończy się na jednej wizycie, a może trwać naprawdę długo. Żeby tego uniknąć, trzeba likwidować problem w zarodku. Najgorzej jest dopuścić do sporej próchnicy, która sprawia ból. W większości wypadków takiego zęba da się wyleczyć rożnymi sposobami, nawet jeśli się skruszy. Można go częściowo odbudować. Niestety, w niektórych przypadkach konieczna będzie chirurgia stomatologiczna Kraków. Należy jednak pamiętać, że ekstrakcja, potocznie zwana wyrwaniem zęba, to ostateczność. Jest wiele sposobów, by zachować uzębienie w dobrym stanie. Najgorszą rzeczą jest dopuścić do stanu, gdzie nie będzie już innego wyjścia i nie pozostanie nic innego jak pozbyć się problemu w drastyczny sposób.

Jak uniknąć ekstrakcji?

Wiele zależy od dentysty. Jeśli lekarz jest fachowcem, będzie próbował ratować nawet najbardziej zniszczony ząb. Ekstrakcja nie jest dobrym pomysłem, bo nic nie zastąpi natury. Oczywiście są przypadki, w których chirurgia stomatologiczna Kraków jest wskazana, ale są one zdecydowanie odosobnione. Dobry dentysta robi wszystko co może, by odbudować zniszczonego zęba. Najczęstszą metodą jest zdecydowanie leczenie kanałowe. Niestety, jest to bardzo czasochłonne i kosztowne. W dłuższej perspektywie jednak pozwala zachować uzębienie w dobrym stanie. Ząb można naprawić tak, że wada jest praktycznie niewidoczna. Przed rozpoczęciem leczenia trzeba zatruć nerw zęba, a dopiero później przeprowadzać kolejne czynności. To wymaga kilku wizyt. Na szczęście dostępne są nowoczesne środki znieczulające, które działają miejscowo i nie powodują uczucia odrętwienia. Po zabiegu można swobodnie prowadzić samochód i normalnie funkcjonować. Dzięki temu leczenie nie jest aż tak uciążliwe. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach takich bolesnych i długotrwałych rzeczy można uniknąć. Wystarczy tylko poświęcić trochę więcej uwagi na prawidłową profilaktykę, by zachować zęby w dobrym stanie na długi czas. Odpowiednie nawyki trzeba kształtować już u dzieci, bo to później przekłada się na ich zachowanie. Jeśli zawczasu nauczymy ich podstaw dbania o higienę jamy ustnej, to w dorosłym życiu też będą zwracały na to uwagę. Choć stomatologia jest bardzo rozwinięta, a ekstrakcja zęba nie oznacza końca świata, lepiej zrobić wszystko, by jak najdłużej zachować zdrowe uzębienie. Niestety, czasem nie ma innego wyjścia i ząb nie jest do uratowania. Warto pomyśleć wtedy nad wstawieniem implantów, które do złudzenia przypominają normalne uzębienie. Są też bardzo trwałe. Można w nich bez obaw jeść twarde rzeczy. Niestety, mają też swoje minusy. Trzeba o nie dbać i chodzić na regularne przeglądy, a do tego samo założenie implantów trwa dobrych kilka tygodni.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Zdrowie
Iniekcje doszklistkowe preparatem Eyla – dowiedz się więcej

Zwyrodnienie plamki żółtej może być związane z wiekiem, w skrócie przypadłość nazywa się AMD i jest uważana za chorobę społeczną. Niestety, jest to bardzo poważna choroba, która nieleczona może prowadzić nawet do ślepoty. Każdego roku chorują na nią miliony ludzi na całym świecie. Pierwsze objawy wydają się niegroźne, to trudności …

Dentysta z Bytomia
Zdrowie
Dentysta z Bytomia: szystko o piaskowaniu zębów

Marzą Ci się piękne zęby bez przebarwień? Jednak nie potrafisz ograniczyć ulubionej kawy lub herbaty? Stomatologia znalazła na to rozwiązanie. Jeśli dalej zastanawiasz się nad piaskowaniem, przeczytaj nasz tekst, w którym Dentysta z Bytomia pomoże Ci podjąć decyzję. http://www.blueklinik.pl/

Labioplastyka
Zdrowie
Labioplastyka – przebieg zabiegu i rekonwalescencja

W zyskującej coraz większą popularność medycynie estetycznej z pewnością wyróżniają się zabiegi ginekologii plastycznej, w tym labioplastyka, czyli chirurgiczna korekta warg sromowych. Z problemem nich nierzadko znacznego przerostu boryka się wiele kobiet, a problemy te wręcz uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie, w tym czerpanie pełnej przyjemności z życia seksualnego.